Skip to content Skip to footer

Rękawice weterynaryjne – na co zwrócić uwagę przy ich kupnie?

Każdy gabinet weterynaryjny powinien dbać o higienę. Prawidłowe zapewnienie ochrony przed bakteriami, pasożytami, wirusami jest bardzo ważne dla lekarza weterynarii, a także dla badanych zwierząt. Najlepszym zabezpieczeniem są w tej sytuacji rękawice weterynaryjne. Są one produktem jednorazowym, umożliwiającym wykonanie wszelkich badań oraz zabiegów.

Rękawice weterynaryjne – charakterystyka

Rękawice używane w gabinetach weterynaryjnych zazwyczaj wykonane są z lateksu bądź z nitrylu. Lateksowe rękawice mogą uczulać, dlatego nie poleca się ich alergikom. Natomiast nitryl nie wywołuje reakcji alergicznych i jest bezpieczny nawet dla osób nadwrażliwych na różne substancje, w tym na lateks.

Rękawice do badania zwierząt są dostępne w wielu rozmiarach oraz długościach. To, jakie lekarz weterynarii wybierze, zależy od tego, jakie czynności przy zwierzętach wykonuje. Jeśli jest to zwykłe badanie oczu, ucha, to wystarczą rękawice pudrowe, jednorazowe sięgające za nadgarstek. Natomiast przy działaniach takich jak zapłodnienie zwierząt gospodarskich używa się długich rękawic, zasłaniających całe ramię, a nawet łopatkę lekarza.

Dlaczego rękawice weterynaryjne powinny być wytrzymałe?

Wytrzymałość rękawicy wpływa na pewno na bezpieczeństwo i komfort. Mocne rękawice nie przedrą się i nie pękną, co jest istotne przy zachowaniu odpowiedniej higieny podczas badań i zabiegów.

Warto wspomnieć o tym, że na rynku są również dostępne specjalne rękawice chroniące przed ugryzieniem zwierzęcia. Trzeba pamiętać, że zwierzę może być podczas badania zdenerwowane, agresywne, może nawet ugryźć lub podrapać. Dlatego też warto wyposażyć gabinet weterynaryjny także w takie mocne rękawice ochronne.

Anatomiczny kształt rękawic weterynaryjnych

Wszystkie rękawice weterynaryjne mają anatomiczny kształt, nie uwierają, nie uciskają rąk i dają poczucie wygody. To bardzo ważne, gdyż lekarz weterynarii podczas badania powinien przede wszystkim skupić się na czynnościach związanych ze zwierzęciem i jego zdrowiem, a nie myśleć o swoim dyskomforcie.

Oprócz tego rękawice dla weterynarzy powinny być elastyczne i zachować odpowiednią wrażliwość na dotyk. Dzięki temu badanie zostanie wykonane dokładnie i bezproblemowo.

Rękawice weterynaryjne znajdziesz w ofercie Grupy Anmar