Skip to content Skip to footer

Co to jest upadłość konsumencka osób fizycznych?

Wiele osób wpada w tak wielkie zadłużenie, że wyjście na prostą wydaje się niemożliwe. Na szczęście jest dla nich ratunek. Jaki? Chodzi o pewne postępowanie sądowe, znane powszechnie jako upadłość konsumencka osób fizycznych.

Dla kogo taka pomoc?

Od kilku lat ogłoszenie upadłości konsumenckiej stało się łatwiejsze, dlatego warto się zdecydować na taki krok. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że – jak sama nazwa wskazuje – upadłość ta jest polecana tylko konsumentom, a więc ludziom bez działalności gospodarczej

Jeżeli postępowanie sądowe zakończy się korzystnie, to problemy finansowe znikną – dalsza, rosnąca spirala długów zostanie przerwana. Dłużnik, który wcześniej nie radził sobie ze spłatą zobowiązań, będzie mógł więc odetchnąć z ulgą.

Warunki do spełnienia

Wyżej wspomniano, kto może skorzystać z takiego rozwiązania. Należy jednak dodać, że są pewne warunki, bez których rozpoczęcie całej procedury nie będzie możliwe. Jakie konkretnie? Mowa chociażby o niewypłacalności dłużnika przez okres nie krótszy niż trzy miesiące.

Dawniej przed wejściem w życie nowych przepisów brany był także pod uwagę brak winy dłużnika. Obecnie, nawet jeżeli jest przesłanka o jego winie, to nadal ogłoszenie upadłości jest realne. Oczywiście kolejnym warunkiem jest złożenie odpowiedniego wniosku. Dopiero kiedy sąd taki dokument rozpatrzy pozytywnie, konsument może liczyć na właściwe postępowanie w sprawie.

Upadłość konsumencka osób fizycznych – podsumowanie

Na koniec wyjaśnijmy jeszcze, że w trakcie przeprowadzania postępowania, ważny jest syndyk. Zajmuje się on szacowaniem wartości majątku dłużnika oraz jednocześnie ustala, jak powinni zostać zaspokojeni wierzyciele.

Osoba zadłużona musi pogodzić się z faktem, że jej samochód czy nieruchomości będą przejęte. Nie oznacza to jednak, że pozostanie bez środków do życia czy dachu nad głową. Straci możliwość zarządzania majątkiem, lecz jednocześnie zyska szansę na wyjście z długów, zatem rozpocznie nowy dzień z uśmiechem na ustach.