Skip to content Skip to footer

Zdrowa ciąża – jakie badania wykonać przed rozpoczęciem starań o dziecko?

Zdrowa ciąża – jakie badania wykonać przed rozpoczęciem starań o dziecko?

Oby było zdrowe – to życzenie, które wypełnia myśli każdego przyszłego rodzica. Co zrobić, by zwiększyć szanse malucha na to, że urodzi się zdrowy i silny? Jeszcze przed podjęciem starań o ciążę warto wykonać badania genetyczne. Co weryfikują i dlaczego są dobrym pomysłem?

Badania genetyczne dla przyszłych rodziców – do sprawdzają?

Planując ciążę, trzeba zawczasu zadbać o siebie i zdrowie potencjalnego dziecka. Ważna jest zbilansowana dieta, ruch, spokojny tryb życia. Przed podjęciem starań o malucha, należy także wykonać badania.Oprócz podstawowych badań, takich jak morfologia, warto rozważyć testy genetyczne. To proste badanie może stwierdzić u przyszłych rodziców nosicielstwo wadliwych genów, które mogą wywołać poważne obciążenia u potomstwa.

Dlaczego warto przed ciążą zrobić testy genetyczne?

Świadome podejście do starań o dziecka to znacznie większe szanse na to, że urodzi się zdrowe. Badania genetyczne w Gyncentrum (www.gyncentrum.pl/panel-preconception) większości par przynoszą ulgę i spokój – wykluczają bowiem wystąpienie najczęstszych chorób genetycznych u ich potomstwa.Ci, którzy okażą się nosicielami, mogą świadomie zaplanować ciążę, tak by uniknąć obciążenia dziecka chorobą. Pomocna może okazać się chociażby diagnostyka preimplantacyjna, pozwalająca na poczęcie zdrowego dziecka.

Gdzie na badania genetyczne przed planowaną ciążą?

Badania genetyczne przed ciążą wykonywane są w profesjonalnych ośrodkach diagnostycznych skupiających doświadczonych genetyków. Ich listę można znaleźć na stronie ośrodka Gyncentrum www.gyncentrum.pl/panel-preconception. Parom planującym starania o dziecko proponowanych jest kilka pakietów na najczęściej występujące choroby genetyczne. Te określają nosicielstwo i rodziców oraz ryzyko przekazania choroby potencjalnemu potomstwu pary.