Codzienna dawka owoców i warzyw jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wiele owoców jest dostępnych przez cały rok, ale część z nich pojawia się tylko sezonowo. Na szczęście istnieje możliwość ich przetworzenia, aby zachować smak i wartości odżywcze na dłużej.
Przetwórstwo owocowo-warzywne
Jest to dziedzina, w której przetwarzane są owoce i warzywa, tak by mogły być dostępne w różnych formach przez cały rok. Ilość oferowanych przetworów jest bardzo duża, w zależności od produktu można przygotować dżemy, sałatki, sosy, przeciery lub warzywa i owoce w słoikach. Warto zaznaczyć, że przerobione warzywa i owoce nadal mają swoje wartości odżywcze i witaminy.
Przetwórstwo owocowo-warzywne — jak wygląda?
Owoce i warzywa można przerabiać na małą skalę w warunkach domowych. Panie domu najczęściej przygotowują przetwory na własne potrzeby, aby zimą móc skorzystać ze swoich zapasów. W takich warunkach powstają najczęściej kompoty, dżemy, kiszone i marynowane warzywa lub przeciery. Na większą skalę przetwory powstają w zakładach przetwórstwa owocowo-warzywnego. W tych zakładach powstaje dużo więcej przetworów, do których zaliczamy: mrożonki, dżemy, konfitury, marmolady, soki, wina, kiszonki, pulpy, przeciery. Producenci w taki sposobu zamykają smaki lata i jesieni w słoiku, szczególnie dla osoby, które nie posiadają swojego ogródka lub czasu na przygotowanie przetworów.
Przetworzone warzywa i owoce
Przerabianie i zamykanie owoców i warzyw w słoikach to świetny sposób, aby się nie psuły. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu przetwory mogą być sprzedawane z długą datą ważności, co ważne nie trzeba do tego celu stosować sztucznych substancji konserwujących. Dżemy, soki i kiszonki cieszą się dużą popularnością, szczególnie w sezonie zimowym, kiedy dostęp do surowych warzyw i owoców jest ograniczony. Dzięki nim można zadbać o odporność organizmu, ponieważ dostarczają sporą dawkę witamin. Poza tym są pysznym dodatkiem do posiłków, a czasami mogą stanowić małą przekąskę.