Mając do swojej dyspozycji strych, warto mieć na uwadze, że jest to przestrzeń, która może być wykorzystana na bardzo wiele rozmaitych sposobów. Można go bowiem z łatwością przerobić na przykład na: dodatkowa sypialnię, pokój dziecięcy lub pokój dla nastolatka, gabinet, dodatkową przestrzeń, którą można poświecić na wypoczynek, rekreację lub też umieszczenie w nim przedmiotów swoich zainteresowań. Jak więc widać, pokój ten może służyć w wielu różnych celach. Warto jednak wiedzieć, w jakim sposób przy użyciu najprostszych środków można go efektownie przerobić. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że przerobienie poddasza na kolejne pomieszczenie użytkowe wymaga załatwienia odpowiednich spraw w urzędzie.
Krótka analiza
W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad oceną strychu, czyli innymi słowy, możliwości oraz opłacalności adaptacji. Może się bowiem okazać, że strych wcale się nam nie przyda tak, jak myśleliśmy na samym początku, jeszcze przed przystąpieniem do jego szczegółowego oglądu. Przede wszystkim należy ustalić, czy po przeprowadzeniu ocieplenia oraz wykończenia ścian czy też podłóg, wysokość oraz kubatura danego pomieszczenia-strychu będą się nadawały do urządzenia w nim poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych.
Opinia konstruktora
W tym celu należy zasięgnąć profesjonalnej opinii konstruktora. W wielu przypadkach bardzo możliwe, iż uzna on, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jeśli zaś stwierdzi, że jakiś element nie spełnia wymaganych parametrów, aby strych można było w prosty sposób przerobić na pomieszczenie mieszkalne, do jego obowiązków należy między innymi sporządzenie projektu konstrukcyjnego. Taki szczegółowy projekt powinien być precyzyjną wskazówką dla wszystkich wykonawców. Dzięki niemu będą oni wiedzieli, jakich powinni dokonać napraw, wzmocnień czy też które elementy konstrukcyjne nadają się wyłącznie do wymiany.
Wypełnianie wniosku o pozwolenie na budowę
Kolejnym istotnym krokiem jest również wykonanie ekspertyzy technicznej przez daną osobę, która posiada specjalne uprawnienia budowlane. W przypadku kiedy zmiana sposobu użytkowania wybranej części obiektu wiąże się z przeprowadzeniem robót, które wymagają zgłoszenia lub też uzyskania pozwolenia na budowę, obie sprawy załatwia się jednocześnie. W tym celu korzysta się z jednego zgłoszenia lub też wypełnia się wyłącznie jeden stosowny wniosek o pozwolenie na tę budowę. Warto również dodać, że po zakończeniu wszystkich robót należy także przede wszystkim poinformować właściwy organ podatkowy danej gminy o tym, że poddasze w naszym domu zostało włączone do powierzchni użytkowej całego budynku, ponieważ musi do niego dotrzeć informacja, że powierzchnia ta podlegać będzie podatkowi od nieruchomości.