biżuteria damska
Bez kategorii

Uczulenie na biżuterię złotą, srebrną i sztuczną. Jak się objawia i czy da się z nim wygrać?

Większość z nas bardzo chętnie nosi biżuterię i co więcej- może ją zakładać na co dzień, bez większych problemów. Nowe kolczyki, łańcuszek, zegarek czy pierścionek cieszy każdą, dbającą o swój wygląd kobietę.

Istnieje jednak grupa osób, która niestety odczuwa bardzo przykre dolegliwości związane z noszeniem biżuterii. Biżuteria sztuczna (z niklu) czy biżuteria srebrna to zmora dla wielu kobiet. Dlaczego tak się dzieje?

biżuteria damska uczulenie

Jak objawia się uczulenie na biżuterię?

Pamiętaj o tym, że samo zaczerwienienie lub swędzenie skóry w miejscu, gdzie skóra styka się z biżuterią damską jest bardzo niepokojące. Jeśli  piecze i jest czerwona, podrażniona, najprawdopodobniej możemy przyjąć, że jesteśmy uczuleni na jeden ze składników ozdoby. Co więc zrobić? Najlepszym rozwiązaniem będzie obserwowanie, w jaki sposób skóra reaguje na określone metale.

Biżuteria damska może nas uczulać, a najczęściej występującymi objawami są:

1. zaczerwieniona skóra,
2. czerniejąca skóra (czasem przybiera zielonkawy lub niebieski kolor),
3. uczucie swędzenia lub dyskomfortu.

Okazuje się, że biżuteria sztuczna, srebrna czy złota może powodować jedynie jedno schorzenie- tzw. wyprysk kontaktowy. Jest to zauważalna zmiana skórna, objawiająca się w miejscu styku biżuterii i skóry. Schorzenie to rozpoznajemy po pojawiających się rozsianych grudkach, które są drobne i swędzące. Jeśli nie zdejmiemy biżuterii w odpowiednim momencie, zmiany te przekształcać się mogą w ogniska rumieniowe, rumieniowo-obrzękowe czy rumieniowo-pęcherzykowe.

biżuteria sztuczna

Uczulenie na złoto?

Okazuje się, że złoto jest najsłabszym alergenem, jeśli chodzi o biżuterię. Warto pamiętać, że jeśli już uczuli, to zazwyczaj powoduje wyprysk kontaktowy. Bardzo ciekawym aspektem jest to, że najczęściej uczulenie na złotą biżuterię damską cierpią mieszkańcy rozwiniętych ekonomicznie krajów. Najczęściej wyprysk kontaktowy w kontekście złota możemy zaobserwować w miejscu obrączki lub innych pierścionków. Warto pamiętać o tym, że złoto szkodzi bardziej zimą niż latem (odwrotnie do biżuterii sztucznej).

biżuteria damska złota

Biżuteria srebrna a uczulenie

Uczulenie na srebro pojawia się raczej rzadko. Co ciekawe, najczęściej występowało do lat 40, ubiegłego wieku. W tamtym czasie, biżuteria damska była wytwarzana w głównej mierze z azotanu srebra, które powodowało znacznie gorsze reakcje z ludzką skórą. Uczulenie na srebro objawia się zupełnie tak samo, jak na złoto. Warto jednak pamiętać o tym, że zazwyczaj nie występuje samo a pojawia się w połączeniu z innym czynnikiem- np. słoną wodą lub potem.

biżuteria srebrna

Biżuteria sztuczna a uczulenia

Czy wiesz, że około 60 milionów osób, które mieszka w Europie, ma alergię na nikiel? Znaleźć go możemy w biżuterii posrebrzanej oraz pozłacanej. Okazuje się, że producenci wykorzystują ten składnik przy produkcji białego złota.

Reakcją uczuleniową na nikiel są np. ropiejące dziurki w uszach, pieczenie, zaczerwienienie skóry, silne swędzenie. Objawy te powinny ustać w ciągu kilku godzin, a w najgorszym przypadku kilku godzin. Biżuteria sztuczna z niklu to najczęściej występujący alergen kontaktowy. Występuje znacznie częściej u kobiet, które noszą zegarki, pierścionki, naszyjniki czy klipsy.

Nigdy nie można bagatelizować uczulenia na biżuterię sztuczną z niklu. Mimo tego, że nie zdajemy sobie z tego sprawy, nasza skóra na co dzień jest narażana na działanie jonów niklu. To z kolei może prowadzić do innych, przewlekłych dolegliwości. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że nikiel Cię uczula, najlepiej jest wykonać dokładne testy alergiczne.

biżuteria sztuczna zegarek

Czy da się uniknąć reakcji alergicznej na biżuterię?

Niestety, odpowiedź może zasmucić zwolenniczki ozdób. Biżuteria damska, niezależnie czy jest zrobiona ze złota, srebra czy niklu, jeśli raz nas uczuliła, będzie prawdopodobnie robić to ponownie. Najważniejsze jest obserwowanie reakcji naszej skóry i ograniczanie kontaktu z alergenami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code