biżuteria srebrna
Bez kategorii

Biżuteria srebrna i złota – jak ją wyczyścić domowymi sposobami?

Niezależnie od tego, z jakiego materiału zrobiona jest dana biżuteria, prędzej czy później będzie ona wymagała wyczyszczenia lub odświeżenia. Zarówno biżuteria srebrna jak i złota, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli o to nie zadbamy straci ona to co najcenniejsze, czyli połysk (np. srebrny łańcuszek, pierścionki złote) oraz kolor. Każdy rodzaj tworzywa wymaga podjęcia konkretnych środków, które możemy wykonywać w domu. Jak dbać o nasza biżuterię?

biżuteria złota

Ogólne zalecenia co do czyszczenie biżuterii

Zarówno biżuteria złota, jak i srebrna składa się z niezwykle cennych materiałów. Wymagają one czyszczenia z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jeśli chcesz dbać o swoją biżuterię w domu, Twoim nieodzownym elementem musi być ściereczka z mikrofibry, która nadaje się do czyszczenia bardzo delikatnych powierzchni (chociażby nośników DVD czy szkła w okularach). Cechą wyróżniającą ściereczkę tego typu jest jej wyjątkowa miękkość, przez co nie ma możliwości zarysowania naszych ozdób. Powierzchnia dzięki temu zachowuje swoje walory estetyczne. Ma to szczególne znaczenie, kiedy nasza biżuteria srebrna jest poddana procesowi oksydacji, czyli jest pokryta dodatkową warstwą (pozłacanie).

Biżuteria srebrna – czyszczenie

Jak wiadomo, srebro to jednym z najczęściej spotykanych i najchętniej wykorzystywanych metali w produkcji biżuterii. Srebrny łańcuszek, kolczyki czy pierścionek to must have każdej eleganckiej kobiety. Jest to zarówno piękny, jak i niezwykle delikatny materiał. Warto pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem nie czyścić biżuterii srebrnej za pomocą szorstkich lub chropowatych przedmiotów (np. twarda szczoteczka do zębów). Wyjątkiem jest taka z miękkim włosiem. Okazuje się również, ze srebro na ogół nie lubi się z gumą, więc unikaj również gumowych myjek oraz rękawiczek.

pierścionki złote

 

Biżuteria złota – jak o nią dbać o czyścić?

O złocie można mówić godzinami, jednak nikt nie ma wątpliwości co do tego, że jest to jeden z najbardziej szlachetnych i drogocennych metali na świecie. Biżuteria złota wprowadza szyk, klasę i elegancję do codzienności każdej kobiety. Czyszczenie takich ozdób powinno się odbywać z zachowaniem wszelakich środków ostrożności. Złoto jest bardzo delikatne, dlatego jedną z najlepszych metod jest czyszczenie go za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów, po ówczesnym, kilkunastominutowym namaczaniu biżuterii w wodzie z płynem do naczyń (o naturalnym pH). Po wyczyszczeniu należy dokładnie biżuterię osuszyć za pomocą wcześnie wymienionej ściereczki z mikrofibry.

Domowe sposoby na czyszczenie – co jeszcze?

Na rynku istnieje wiele preparatów przeznaczonych do mycia biżuterii. Jednak jest kilka domowych sposobów, które możemy wypróbować niewielkim kosztem.

Naszyjniki, kolczyki i pierścionki złote nie wchodzą w reakcje z innymi pierwiastkami (nie licząc kwasu solnego, azotowego czy chloru). Warto podkreślić, że złoto samo w sobie nie powinno się ścierać ani tracić koloru. Zabrudzenia mogą wynikać z osadzającego się kurzu, brudu czy tłuszczu. Do usunięcia takich zabrudzeń wystarczy mydło i woda.

Biżuteria srebrna niestety często wchodzi w różne reakcje chemiczne, dlatego bardzo często możemy się spotkać z czarnym osadem. Można go usunąć np. za pomocą soli, pasy do zębów lub sody oczyszczonej. W tym wypadku należy namoczyć biżuterię w mieszance, a następnie wyszorować miękką ściereczką.

Czego NIE robić?

Czego należy unikać podczas czyszczenia biżuterii srebrnej i złotej? Oprócz używania nieodpowiednich narzędzi, warto zwrócić uwagę na inne elementy biżuterii, które mogą wchodzić w reakcje z produktami do czyszczenia. Jeśli pierścionek czy kolczyki posiadają kamienie szlachetne, trzeba upewnić się, jakimi metodami możemy je czyścić.

Dodatkowo, niezwykle ważnym aspektem jest odpowiednie przechowywanie biżuterii. Pamiętaj, aby nie wystawiać biżuterii na działanie wody czy różnych środków chemicznych. Aby zapobiec matowieniu, biżuterię złotą jak i srebrną przechowuj w woreczkach izolujących od światła i ciepła słonecznego. W tym przypadku jednak nigdy nie stosuj takich z polietylenu (zawiera cząsteczki siarki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code